Halkla İlişkilerde Sosyal Medya Optimizasyonu


Washington D.C.’de PRSA International konferansındayım. Hemen her yerde sosyal medya üzerine sohbet ediliyor. Koridorlarda, sergi salonunda, oturumlarda ve geçen akşam Shonali Burke’ün evsahipliğinde verilen muhteşem akşam yemeğinde…

Dün dört saatlik bir çalıştay verdim. “İletişimciler İçin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Acemi Eğitimi” isimli çalıştayda, kâr amaçlı özel bir okuldan Eski Muharipler İdaresi’ne kadar çok farklı şirket ve organizasyonlardan gelen katılımcılara anket yaparak SEO hakkındaki sorularını öğrenmeye çalıştım. Çoğu, SEO’nun sunduğu değeri kullanarak PR’da iyileşme sağlanması ve SEO’nun pazarlama adı altında yapılan her tür çalışmaya dahil edilmesi gibi konularda bilgi sahibi olmak istiyordu.

Bu amaçla, çalıştayda değindiğim ve bugün Sosyal Medya Optimizasyonu konulu sunumumda bahsedeceğim noktalardan biri, haber tutundurmada Sosyal Medya ve SEO’nun birlikte kullanılmasına dayalı bir modeli tanıtmak olacak.

Hedefler: Hedefleriniz neler? Nihai bir hedefiniz olmadan misyonunuzu tamamlayamazsınız. Dolayısıyla, genel web sitesi trafiği, alıntılar, bağlantılar, sosyal taahhütler ve trafik hedeflerine yönelik organik bir yapı gibi konuları netleştirmek önemlidir.

Hedef Kitle: Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz? Bu soru, online PR ve haber içeriği ile bağlantılı olarak, aynı zamanda bireysel içerik seviyesinde geniş bir perspektifte yanıtlanabilir. Anahtar kelimeler ve tutundurma taktikleri, hedeflediğiniz kitlenin tüketici, gazeteci, analist ya da blogger olmasına göre değişiklik gösterebilir.

Sosyal Sohbetler ve SERP’ler: Şirketiniz, markanız ya da birimleriniz açısından önem taşıyan konularda sürdürülen sosyal sohbetlere kulak vermek, hangi noktada taahhüt vermeniz ve tutundurma yapmanız gerektiğini bilmeniz açısından gereklidir. Bunu bir keşif gibi düşünün. SERP’ler (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) sizin SEO savaş alanınızdır ve en önemli anahtar kelime gruplarınız için hangi tip içeriklerin görüntülendiğini bilmek kritiktir. Kişiselleştirme, SERP deneyimini lokasyonunuza ve web geçmişinize göre değiştirebilen bir faktör olsa da, hangi ortam türlerinin (web sayfaları, görüntüler, video, blog yazıları, haberler, vb.) kapsam dahilinde olduğunu belirlemek mantıklı olacaktır.

Kaynaklar: İçerik, insanlar, süreçler. Hangi içeriği ve ortamı yaymanız gerekiyor? Bir basın bülteni yayınlıyorsanız, görüntü ve/veya video eklemek, daha geniş bir kitleye ulaşmayı sağlayabilir. Size yardım edebilecek kim var? Metin yazarları, bilgi teknolojileri, pazarlama. İçerik oluşturma ve yayınlama süreçlerine SEO ve Sosyal Medya bileşenlerini eklemek, içeriğinizin daha büyük bir bölümünün optimize edilmiş bir şekilde dağıtılmasını sağlayacaktır.

Taktikler: Hangi kanallar optimize edilecek? Dinlemek ve SERP’ler ile elde edilen bilginin, içeriğin türüne ve hangi sosyal kanalın optimize edileceğine karar vermenize yardımcı olduğu nokta burasıdır. Haberler, görüntüler ve video, arama sonuçlarında temsil ediliyorsa ve bu ortamların bir kısmını ya da hepsini içeren sosyal medya siteleri etrafında sohbetler oluyorsa, bu durumda “işe devam emirleri”niz haber optimizasyonunuzda bu tür ortamlardan yararlanacaktır.

Ölçüm: SEO, Sosyal, PR. Ne zaman başarılı olduğunuzu bilmek, hem verimlilik, hem de şirkette üst düzeye raporlama yapmak açısından önemlidir. Hedef belirlemek, kıyaslama ölçümleri yapmak, beceri ve etkililik açısından ilerleme kaydedildiğini görmek, rotanızı korumanıza yardımcı olur.

Şirketler ve bireyler, Sosyal Medya ve SEO alanına girdiklerinde, bu genellikle çok taktiksel ve deneyseldir. Test etmek, elbette iyidir; ama, bir nevi çerçeve ve süreç oluşturma çabası, ciddi ölçüde verimlilik/etkililik sağlayabilir.

Benimsenme oranını ve sonuçları artırmanın bir yolu da online içerik yayınının yapıldığı iletişim, medya ilişkileri ya da PR alanlarında çalışan biri tarafından takip edilecek bir süreç geliştirmektir.

Süreç eklenmesiyle, hem izlenebilirlik hem de daha fazla miktarda içeriğin anahtar kelimelere göre optimize edilmesi mümkün olur. Ayrıca, son kullanıcıların yanı sıra online araştırmalar yapan gazeteci ve muhabirlere doğrudan ulaşan haberlerin kapsamı artırılır.

Lee Odden